Výroba zbraní - díl 4. - Šíp

Ve 4. díle se budeme věnovat našim lučištníkům. Povíme si jak vyrobit takový šíp, který nikomu nevypíchne oko, ani nezpůsobí modřinu přes půl těla, a aby zároveň letěl rovně a přesně (v mezích LARPových možností samozřejmě).

Předem doporučujeme přivézt si alespoň 15 vlastních šípů, můžete si je například označit kouskem barevné pásky uprostřed, nebo nabarvit nějak zvláštně letky, aby jste si je hned poznali. Každopádně počítejte s tím, že šípy jsou spotřební zboží a konce Strongholdu se jich dožije sotva polovina.

Na výrobu šípů budeme potřebovat:

- buková týbla průměru 8mm

- víčka od PET láhví

- odřezky jekoru

- molitan

- mirelon takového průměru, aby se dal přesně nasadit na víčko od PETky

- pásku

- volitelně kůži na letky

- chemopren

V první řadě opět namoříme a nalakujeme týbla, u takhle tenkých je to důležité, jinak se ohnou vlhkostí a budou vám létat za roh. Po zaschnutí se pustíme do výroby "bambule". Vršek týbla obalíme kouskem jekoru a přilepíme na něj víčko od PETky (tak jako na obrázku 1. - já jsem nepoužil jekor, ale výrazně to doporučuji!).

Rada - v každém kroku nejdříve udělejte všechny šípy a pak přejděte k dalšímu, až totiž skončíte s posledním, první už bude zaschlý a můžete s ním dál pracovat. ;)

Dále přilepíme mirelon víčko od petky a jádro z jekoru a vložíme do něj volně kousek molitanu, tak aby kousíček přesahoval mirelon a vytvořil jakýsi měkký "polštář". Po zaschnutí můžeme celou bambuli oblepit páskou.

Aby se nám dobře střílelo, je potřeba na šípu udělat zářez, buď můžete klasicky přímočarkou vyříznout drážku přímo do týbla, nebo si kupte na internetu plastové zářezy a nalepte je na konec šípu.

Posledním krokem jsou letky pro stabilizaci letu šípu. Můžete je vyrobit buď z lepenky, nebo z kůže a nebo použít opravdové péřové. Doporučuji ty z kůže, jsou snadné na výrobu, dostatečně veliké pro šíp s takovou hlavicí a dají se snadno vyměnit, pokud nějaká upadne. Přilepte na týblo 3 chemoprenem. Pokud chcete, můžete mít vždy jednu jinou barvou (doporučuji nějakou s velkým kontrastem k ostatním, například černé a červenou) a tu přilepit "kolmo" na zářez tak, aby při založení šípu byla s tětivou v pravém úhlu. V boji tak okamžitě uvidíte jak správně založit šíp. :)

Tímto prosím všechny lukostřelce, především ze Saladina, aby si opravdu vyrobili a přivezli dostatek svých šípů, jelikož není v našich silách vyrábět každý rok 500 šípů a rádi bychom, aby jste nám tímto pomohli. Děkujeme každému kdo tak učiní.

A nezapomeňte, tréninkem k dokanolsti! Jelikož LARPové šípy nestřílí zrovna dvakrát rovně, je důležité zjistit a zvyknout si na dráhu letu svých šípů. :)

 
STAN - dětské letní tábory, školní výlety, adaptační kurzy, teambuilding