Výroba zbraní - díl 3. - Sekera

Ve třetím díle se podíváme na další zbraň, tentokrát se bude jednat o válečnou sekeru. Určitě se podívejte na internetu po nějaké inspiraci, jelikož sekera nabízí výbornou možnost vyhrát si z detaily od tvaru "čepele" až po zdobení. :)

Potřebný materiál:

- násada na sekeru vybrané délky

- karimatku tloušťky 12, nebo 14mm

- kus mirelonu

- kobercovou pásku

- chemopren

- kus kůže na obalení rukojeti

Nejdříve si musíme ujasnit, jak dlouhou násadu použít, nezapomeňte, že u seker se měří Nejdelší Naměřitelný Rozměr (NNR), takže pokud chceme sekeru dlouhou 90cm, měli bychom použít násadu cca 70cm. Sekera je ovšem hodně pádná zbraň a tak především menším bojovníkům doporučujeme zvolit raději kratší délky zbraně, aby někomu neublížili a dokázali dostatečně ovládat dopad zbraně. Opět doporučujeme na začátek namořit a přelakovat násadu, zvýší to jeji životnost a navíc to mnohem lépe vypadá, nicméně už to není tak důležité jako u palcátu (násada na sekeru je tlustší a neohne se).

Než se pustíme do výroby samotné čepele, je třeba si vyrobit šablonu. Doporučejeme kreslit na karton. Tvar čepele si vyberte jaký chcete, vyhněte se však příliš složitým a fantasy tvarům, a začněte kreslit. Jelikož čepel bude z jednoho kusu karimatky, který jde kolem dokola násady, potřebujete na šabloně tu svou čepel, pak cca 15cm pruhu karimatky a znovu svou čepel, jen zrcadlově obrácenou. (Podívejte se na tvar šablony na obrázku 2 a výsledný tvar čepele na obrázku 4. ;) ) Poté jen čepel vyřízněte z karimatky řezákem na koberce a naneste na ni chemopren, který nechte chvíli odvětrat. Po pár minutách můžete čepel přilepit k násadě tak, že prostředek čepele přilepíte na zadní stranu násady (pozor která strana je přední a která zadní!) a následně vpředu slepíte obě poloviny čepele k sobě. (Na obrázku 4.) Pojistěte raději několika kusy pásky a nechte zaschnout. Pod čepel ještě dolepíme přídavné měkčení na přední stranu násady (opět musí být měkčena alespoň 1/3 zbraně, klidně 1/2!) a po zaschnutí chemoprenu se můžete pustit do obalování.

Na rukojeť je ideální přidělat kus kůže, aby se vám zbraň pohodlně držela, můžete opět přidat oko na zápěstí, aby vám zbraň nikdo nevytrhnul z ruky a klidně dodělejte i další detaily například omotání násady tenkým kusem koženkové šňůrky atp.

Jak jsem říkal na začátku, sekera má těžiště hodně vpředu a tak je třeba rozumně zvolit délku zbraně - čím delší, tím hůře se ovládá. Každopádně můžete si udělat i obouruční variantu u které není problém přesáhnout 100cm NNR, jelikož oběma rukama zbraň "ukočírujete" mnohem snáze.

Každopádně si se svou sekerou vyhrajte, ať v bitvě vypadáte jako válečník a ne dřevorubec. :)

 
STAN - dětské letní tábory, školní výlety, adaptační kurzy, teambuilding