Výroba zbraní - díl 1. - Úvod

Vítejte u prvního dílu seriálu o výrobě zbraní. Na úvod si probereme materiály, které budeme při výrobě používat, a kde je sehnat. Takže pojďme se do toho pustit...

V našich návodech budeme klást důraz především na jednoduchost, aby si zbraň mohl vyrobit opravdu každý. Přes to se během výroby nevyhneme použití například vrtačky, přímočaré pily, a dalších, proto si raději pozvěte na pomoc tatínka, strýčka, nebo někoho jiného, kdo umí s podobným příslušenstvím zacházet. Sebelepší meč nám bude k ničemu, pokud nám zbyde jen 5 prstů. ;)


Ale pojďme se věnovat slíbeným materiálům.

1) Jádro

Základem každé zbraně je její jádro. Jádro drží tvar zbraně, aby náš meč nevypadal jako plácačka na mouchy. Nejjednoduší je použít větev, kterou uřízneme, nebo najdeme někde v lese. nevýhodou však je, že jí musíme nechat asi 2 měsíce vyschnout a takováto větev, nebude nikdy naprosto rovná a tak se dá použít jen tam, kde je nesouměrnost záměrem (například sekery, palcáty,...).

Pokud chceme rovné, nebo již připravené jádro, můžeme koupit různé násady, nebo topora (i v každém malém železářství je seženete za pár desítek korun). Doporučuji bukové tyče, tloušťky přibližně 20mm. Pro meče je možnost použít staré, zlomené hokejky. Dají se sehnat na zimních stadionech zadarmo a ve velkých množstvích, nevýhodou však je opět příšerný vzhled a proto se dají využít na meče, kde bude celý jejich povrch zakryt.

Pro meče je však ještě jedna možnost a to použití laminátových jader. Laminát je extrémně odolný a nabízí nám možnost vyrábět opravdu realistické meče, stojí však asi 130kč/m a trochu obtížně se shání.


2) Měkčení

Díky měkčení nezpůsobíme našim soupeřům krvavá zranění a nepošleme je hned po prvním zásahu do nemocnice. Základním měkčícím materiálem je EVA karimatka tloušťky 12mm, osobně ji využívám velice hojně a sami uvidíte, že i 2 vrstvy karimatky jsou dostatečné změkčení. Na kulatá topora a šípy využijeme mirelon, což je vlastně karimatka ve tvaru "roury". Dá se sehnat v Bauhausech a podobných obchodech.

Dalším materiálem je molitan, který se dá také využít, ale svými vlastnostmi je o něco horší a tak má mnohem menší využití.

Poslední možností je využití jekoru, nebo podobných koberců. Jejich použití však doporučuji spíše zkušenějším, zvláště kvůli obtížnějšímu shánění (již se nevyrábí).


3) Lepidla a pásky

Lepidlo nám v zásadě stačí pouze jedno, a to chemopren extrém. Pásky můžeme využít dvě:

a) tzv. kobercovou pásku, která je vhodnější, její výhodou je textilní povrch, který se dá barvit

b) PATTEX Power Tape, ta je také velice odolná, ale má hladký, stříbrný povrch, takže se dá využít pouze tam, kde chceme dosáhnout kovového vzhledu zbraně.


4) Kůže

Dalším důležitým materiálem je kůže, kterou využijeme na různé jílce, úchyty a doplňky. Kůže je však celkem nákladný materiál a tak doporučuji kupovat raději různé útržky, které seženete v kutilských obchodech, případně na internetu. Dají se také využít kožené pásky, o různých šířkách.


5) Překližka

Posledním materiálem je překližka, dá se opět sehnat v Bauhausech. Využijeme jí na výrobu štítů, nebo záštit. Doporučuji bukovou, nebo bukovo-smrkovou, tloušťky 8mm.


Určitě budeme ještě potřebovat různé šrouby a vruty, jádra se také dají ošetřit mořidlem a lakem, ale o tom všem si povíme až při samotné výrobě.

To je pro dnešek vše a těším se na Vás u příštího dílu, ve kterém se vrhneme na první zbraň, kterou bude sukovice. Zbraň ideální na trénink, která je navíc hodně jednoduchá na výrobu. Takže výrobě zdar a ahoj příště.

 
STAN - dětské letní tábory, školní výlety, adaptační kurzy, teambuilding